Saturday, March 13, 2010

Stamp of Approval: Food Edition

Mootopia Skim Milk: In the picture above it's chocolate milk which is not what I got, but that's the only picture I can find. You can find this lactose free, reduced sugar, high protein milk at HEB. And it tastes delicious. It's 90 calories for one cup! Got get some today!

Lorna Shortbread Cookies 100 calorie pack: I know, I know, I know I shouldn't be eating packaged stuff like this. It doesn't have any nutritional value at all, but you know what? They taste good. So sometimes at night when I want something sweet I have a package of these and a cup of skim milk. And that my friends is better than having that 800 calorie (yes I'm serious) slice of cheesecake at dinner.

Healthy Harvest Rotini Pasta: Whole wheat pasta can be realllly crappy. Don't ever get the regular size whole wheat spagehttti. It's just awful. However, this rotini is actually really really good. Pair it with a 1/2 cup of low sodium spaghetti sauce and you are all set! Pasta has a ton of carbs, and is super calorie dense, but when I make this stuff I feel like it's worth the calories.

Naturally More Peanut Butter "What Peanut Butter Should Be"- This stuff is GOOD. Yes, in all caps. Everything in it is good for you, peanuts, wheat germ, flax seed, egg whites, honey... what else can you ask for? It honestly tastes just like most peanut butter does except it's not made with artificial anything or vegetable oil. So next time you are looking to buy some peanut butter let me suggest this kind.
Field Greens: so simple. I decided I would start buying this in bulk at HEB instead of in the prepackage that costs 4 or more dollars. Instead I'll put it in a bag, and pay about 2 dollars! You can always wash it at home on your own. I ate this stuff all week and it costs me TWO dollars. Think about how much you spent on one salad if you go out to eat.

Jennie-O Turkey Burgers: These are by far my favorite thing to eat. One package costs just over 3 dollars at HEB. For the past two weeks I've bought these and eaten one with mustard, and field greens everyday for lunch, no bun, but I get my carb fill on Pop Chips or Baked chips of some sort. The ones I get have natural seasonings, and the sodium content is less than 200mg a patty. That's unheard of almost. The natural seasoning is actually pretty good, the only thing I add it just a tad bit of pepper, but no salt! I grill these up on a george forman in about 5-6 minutes.

So this week I hate 2 dollar field green and 3 dollar turkey burgers. Lunch for FOUR days cost me 5 dollars. How much did you spent on lunch just today if you ate out?

Happy eating!